Bio

Szkocję po raz pierwszy odwiedziłem w 2013 r. Ten jeden raz wystarczył, aby się tym krajem w pełni zafascynować. Urzekła mnie i nadal urzeka jego historia, literatura, architektura, kulinaria (whisky!), język, muzyka (oczywiście folkowa!) oraz zapierające dech w piersiach widoki. Malownicze góry, niziny i doliny, bogate architektonicznie miasta… Przede wszystkim jednak dbałość, z jaką w tym kraju obchodzi się z kulturą i tradycjami, widoczną poprzez łączenie, przy wielu okazjach, przeszłości z teraźniejszością.

Wystarczyła jedna podróż, by nie móc spędzić jednego dnia bez przeczytania chociażby drobnej informacji na temat Szkocji, posłuchania kilku utworów w wykonaniu szkockich zespołów czy też zagrania samemu, na dudach, choćby jednego ze szkockich marszy, reel’ów czy jig’ów.

To właśnie ta jedna podróż skłoniła mnie do założenia niniejszego bloga.

Witek

fotograf: Krzysztof Czarnecki

Od 2014 r. pobieram nauki u dr Lindsaya Davidsona. W 2016 r. i 2017 r. otrzymałem Stypendium Miasta Torunia w dziedzinie kultury. W jego ramach w grudniu 2016 r., zdałem egzamin SCQF Level 3 przeprowadzany przez National Piping Centre w Glasgow, a pół roku później, w lipcu 2017 r. brałem udział w intensywnym indywidualnym kursie w tej samej instytucji. Warsztaty te zakończyłem zdobyciem kolejnego stopnia egzaminu SCQF.

 

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Ponadto, byłem jednym ze współorganizatorów ogólnopolskiego festiwalu tańca i muzyki celtyckiej „Celtycki Gotyk Toruń”, w ramach którego odpowiadałem za organizację parady dudziarzy. Obecnie organizuję wydarzenia kulturalne związane z tematyką celtycką w Szczecinie w ramach działalności grupy ‚Sedinum Celticum‚. Od 2018 r. jestem także członkiem Berlin Thistle Pipes and Drums.

… a w wolnym czasie … jestem nauczycielem języka angielskiego w Szczecinie, wreszcie skończyłem pisać doktorat i mogę w pełni zająć się rozpowszechnianiem wiedzy na temat Szkocji.

Zapraszam do zwiedzania, lektury oraz dyskusji.

dr Witold Konopka

%d blogerów lubi to: